Wraz ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych, coraz częściej będziemy odwiedzać groby bliskich i wyjeżdżać na oddalone od miejsca zamieszkania cmentarze. Zachowajmy w tym okresie szczególną ostrożność, by nie paść ofiarą przestępców.

W tym roku dzień Wszystkich Świętych przypada w środku tygodnia (w środę). Niewątpliwie pozwoli to na rozłożenie odwiedzin grobów bliskich na 9 dni, w tym dwa weekendy. Nieco mniejszy tłok i ruch w okolicach cmentarzy nie powinien jednak uśpić naszej czujności, ponieważ w tym właśnie czasie częściej niż zwykle dochodzi do kradzieży na cmentarzach, w środkach komunikacji publicznej oraz włamań do domów i mieszkań.

Policja przypomina, aby wyjeżdżając z domu, mieszkania, zadbać o odpowiednie jego zabezpieczenie. Wychodząc sprawdźmy, czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte, kurki z gazem zakręcone i wyłączone piecyki elektryczne. Warto również poprosić zaufanego sąsiada, by zwrócił uwagę na nasz dom czy mieszkanie, wyjmował zostawione w drzwiach ulotki, a w razie zauważenia czegoś niepokojącego, natychmiast nas o tym powiadomił. Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy, o ile to możliwe, większych kwot pieniędzy, biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Warto mieć odliczoną na zakupy kwotę pieniędzy i trzymać ją w innym miejscu niż portfel i dokumenty. W trakcie płacenia za zakupy, nie pokazujmy, ile pieniędzy mamy przy sobie.

Pamiętajmy również, by podczas porządkowania grobów nie zostawiać, nawet na chwilę, torebki lub saszetki na pomniku czy ławce. Parkując samochód przed cmentarzem również nie zostawiajmy w nim w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów lub dokumentów. Starajmy się parkować na strzeżonych lub dozorowanych parkingach, w miejscach oświetlonych i często uczęszczanych. Wysiadając, sprawdźmy czy drzwi i okna w aucie są zamknięte.

Złodzieje kradną z grobów naszych bliskich znicze, kwiaty, wieńce. Wynoszą to za mur cmentarza i sprzedają po „okazyjnych cenach”. Uważajmy więc na towar po „okazyjnych cenach” od przygodnych sprzedawców. Zawsze prośmy o paragon – naszą czujność powinno wzbudzać jeżeli ktoś próbuje sprzedać nam coś bez paragonu to. Jest duża szansa, że sprzedawane są towary z „drugiego obiegu”.
Unikajmy samotnego chodzenia na cmentarz po zmroku. Wybierając się tam z dziećmi lub starszymi osobami cierpiącymi na zaburzenia pamięci, pilnujmy, by zbytnio się nie oddalały, pamiętajmy, że w tłumie łatwo się zagubić. W takim przypadku pomoże umieszczona w ubraniu kartka z numerem telefonu do rodziny zagubionej osoby.

Jeżeli planujesz odwiedzić cmentarze po zmroku, zaopatrz swoje ubrania/torebki/plecaki w elementy odblaskowe. Dotyczy to szczególnie dzieci i osób starszych. Wielu kierowców po całym dniu bieganiu po cmentarzu i przebijania się przez korki będzie miało obniżoną koncentrację. Półmrok też nie sprzyja bezpieczeństwu. Daj sobie szansę aby być zauważonym na drodze.

Robiąc zakupy w sklepach lub na przycmentarnych stoiskach albo podróżując komunikacją miejską, szczególnie w miejscach zatłoczonych uważajmy na kieszonkowców. Torebka powinna być obowiązkowo zamknięta, umieszczona z przodu, w zasięgu wzroku, portfel schowany w głębiej położonej, zapinanej, wewnętrznej przedniej kieszeni.

Powinniśmy zwrócić również uwagę na wszelkie nietypowe zachowania i zdarzenia w naszym otoczeniu. W środkach komunikacji zbiorowej szczególną uwagę należy zwrócić na pozostawiony bagaż lub porzucone pakunki.

Jak co roku w okolicach dnia Wszystkich Świętych na ulicach pojawią się dodatkowe policyjne patrole. W większości dużych miast Policja otwiera w okolicach cmentarzy „ruchome komisariaty” gdzie można zgłaszać swoje podejrzenia.
Niezależnie od tego warto pamiętać, że nasze bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy również od nas samych.

ŹRÓDŁOBiuro Prewencji KGP, kryzysowo.pl
UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Proszę wpisz nazwę użytkowniak