Lidl wycofuje ze sprzedaży czerwoną paprykę, w której stwierdzono przekroczenie dopuszczalnego poziomu etefonu – chemicznego regulatora wzrostu roślin stosowanego do szybszego dojrzewania i zabarwiania owoców. Problem dotyczy warzyw sprzedawanych na stoiskach Ryneczku Lidla w okresie od 7 do 10 lipca br.

Etefon jest składnikiem chemicznych regulatorów wzrostu roślin, który rozkładając się w komórkach roślinnych powoduje wydzielenie etylenu, co powoduje zahamowanie powstawania hormonów roślinnych odpowiedzialnych za wzrost. Jest również stosowany do przyspieszania dojrzewania owoców i poprawy czerwonego wybarwienia owoców (stymuluje tworzenie czerwonego barwnika – likopenu).

Etefon może powodować wystąpienie łagodnych, przejściowych objawów, takich jak: częstsze oddawanie moczu, biegunka.

Przekroczenie dopuszczalnego poziomu etefonu w sprzedawanych paprykach wykazały wewnętrzne badania Lidl.  Informacje o wycofaniu papryki „na dopingu” pojawiły się  na warzywnych stoiskach  Lidla oraz na witrynie internetowej sieci.  Firma poinformowała, że podjęła decyzję o wycofaniu z rynku produktu „Papryka czerwona, luz” o numerze partii L 27/05 oraz wezwała klientów do zwrotu  papryki „na dopingu”.  Zakupione warzywa, jak informuje Lidl, można zwrócić w każdym sklepie sieci po okazaniu paragonu zakupu. Sieć zaznacza jednak, że zwrot towaru dotyczy „wyłącznie produktu Papryka czerwona, luz o numerze partii L 27/05, która była sprzedawana w dniach 07-10 lipca 2018 r”.

Fot. Informacja o wycofaniu papryki na dopingu na stoisku warzywnym Lidl

Lidl nie informuje w ogłoszeniach, jaki jest kraj pochodzenia wycofanego produktu. Tymczasem, jak wynika z dokumentacji fundacji Instytut Ochrony Praw Konsumentów, „papryka czerwona luz” sprzedawana w okresie od 7 do 10 lipca br. na stoiskach warzywnych sieci Lidl (losowo wybrany sklep sieci Lidl) była oznaczona na wywieszkach z informacją o cenie, jako towar pochodzący  z Polski lub z Hiszpanii. – Naszym zdaniem, kody umieszczone na wywieszkach czy dane z paragonów nie miały struktury umożliwiającej konsumentom identyfikację numeru partii papryki wskazanej w ogłoszeniu – mówi Klaudia Anioł, prezes fundacji Instytut Ochrony Praw Konsumentów.

Fot. Informacja o produkcie „Papryka czerwona luz” w sklepie Lidl w okresie 07-10 lipca 2018.

W 2011 roku niemieckie sieci handlowe Kaufland i Lidl należąca do firmy  Schwarz Beteiligungs GmbH zdecydowały o bojkocie hiszpańskich dostawców papryki i zaprzestaniu importu do Niemiec papryki z Hiszpanii, w której wykryto etefon.

 

Konflikt interesów i źródła finansowania: Fundacja Instytut Ochrony Praw Konsumentów (FIOPK) jest niezależną organizacją pozarządową i nie prowadzi działalności gospodarczej. Działania FIOPK finansowane są wyłącznie dzięki darowiznom na rzecz wsparcia statutowej działalności Fundacji, jakie można wpłacać na rachunek bankowy 07 1090 1854 0000 0001 3446 0052. FIOPK nie ma powiązań ani finansowych zależności wobec jakiejkolwiek organizacji lub kogokolwiek prowadzącego działalność w zakresie produkcji rolnej i/lub przemysłu spożywczego. 

 

ZOBACZ: Komunikat Lidl dla konsumentów 

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Proszę wpisz nazwę użytkowniak