Salomon wycofuje z rynku niebezpieczne egzemplarze innowacyjnych butów narciarskich modeli S/LAB X-Alp, X-Alp Explore. Na polskiej witrynie internetowej marki Salomon nie ma żadnej widocznej informacji na temat zagrożenia. Firma nie odpowiada na pytania. Sezon narciarski rusza.

W ubiegłym tygodniu w europejskim systemie RAPEX pojawiła się informacja, że buty narciarskie marki Salomon modele S/LAB X-Alp, X-Alp Explore wyprodukowane pomiędzy 01 listopada 2016 a 31 marca 2017 mogą stanowić poważne zagrożenie dla ich użytkowników. Jak wynika z informacji, należy natychmiast zaprzestać używania tych butów, gdyż mogą one być przyczyną  upadku w czasie jazdy i obrażeń.  Wadliwe produkty należy niezwłocznie zwrócić do sprzedawcy w celu usunięcia wady.

Buty S/LAB X-Alp, X-Alp Explore należą do najbardziej zaawansowanych modeli narciarskich Salomon i zarazem jednych z najdroższych (cena w Polsce – powyżej 2 000 zł). Buty wyposażone są m.in. w innowacyjne obracane cholewki 3D wykonane z włókna węglowego. Wadliwym elementem sprzętu – jak wynika z ostrzeżenia RAPEX i informacji producenta – okazał się trzpień (pin – j. ang.) wielofunkcyjnej cholewki.

Po zidentyfikowaniu zagrożenia firma Salomon opublikowała w USA ostrzeżenie o niebezpiecznych modelach butów oraz instrukcję dla wszystkich dealerów marki, aby ostrzeżenie o niebezpieczeństwie i zwrocie zakupionego towaru umieścili w swoich punktach sprzedaży i sklepach internetowych. Salomon poinformował, że używanie wadliwych butów bez naprawy wadliwego trzpienia może spowodować upadek narciarza i obrażenia. Specjalne ogłoszenie w tej sprawie podpisał Jean-Marc Pambet – członek zarządu firmy Amer Sports odpowiedzialny za markę Salomon. Ostrzeżenie dotyczące wadliwego modelu opublikowano również na witrynie internetowej kanadyjskiej marki Arc’teryx, gdyż ta sama wada dotyczyła modelu Procline. Obydwie marki – Salomon i Arc’teryx – należą bowiem do tej samej wiodącej na świecie firmy sportowej Amer Sports, która posiada w swoim portfelu również takie marki, jak Atomic, Wilson, Suunto, Precor, Mavic. Wadliwe modele Salomon oraz Arc’teryx najprawdopodobniej zostały wykonane przez tego samego producenta z Rumunii.

Na polskiej witrynie internetowej marki Salomon nie ma żadnej informacji dotyczącej bezpieczeństwa modeli S/LAB X-Alp, X-Alp Explore. Niestety, nie udało nam się dowiedzieć, czy niebezpieczne buty Salomon wyprodukowane pomiędzy listopadem 2016 a marcem 2017 były sprzedawane w Polsce oraz czy można rozpoznać datę produkcji butów wskazanych w ostrzeżeniu na podstawie oznaczeń produktu lub kodu na jego opakowaniu. Firma Salomon zignorowała przesłane przez nas pytania lub wciąż przygotowuje odpowiedzi na pytania przesłane przez FIOPK.

6 dni temu wysłaliśmy do przedstawiciela marki Salomon w Polsce pytanie „Czy buty narciarskie S/LAB X-ALP oraz X-ALP EXPLORE wyprodukowane pomiędzy 1 listopada 2016 a 31 marca 2017 były wprowadzane lub są obecnie wprowadzane do obrotu przez Państwa firmę lub innego dystrybutora marki Salomon na terytorium Polski?”. 5 dni temu wysłaliśmy również pytanie „Czy problem dotyczy produktów sprzedawanych w Polsce?” do rzecznika prasowego firmy będącej właścicielem marki Salomon.  Na obydwa przesłane pytania do chwili obecnej nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi.

– Jak wynika z rozmów z handlowcami branży sportowej, buty narciarskie S/LAB X-ALP oraz X-ALP EXPLORE prawdopodobnie nie były dostępne na polskim rynku w popularnych sieciowych sklepach sportowych. Są to bowiem modele przeznaczone dla najbardziej wymagających i najbogatszych klientów –  informują analitycy fundacji Instytut Ochrony Praw Konsumentów.

Obecnie modele S/LAB X-ALP oraz X-ALP EXPLORE są prezentowane na witrynie polskiego sklepu internetowego marki Salomon, choć nie ma tam możliwości dokonania ich zakupu. Buty te są jednak „w magazynie” innych polskich sklepów internetowych.

– Naszym zdaniem, jeśli ktoś uległ wypadkowi korzystając z niebezpiecznych modeli butów Salomon lub Arc’teryx powinien bezwzględnie sprawdzić, czy nie były to wadliwe egzemplarze, które producent teraz wycofuje z rynku. Należy być również ostrożnym kupując przed zbliżającym się nowym sezonem narciarskim używane modele tych butów – radzą eksperci fundacji Instytut Ochrony Praw Konsumentów.

System RAPEX umożliwia szybką wymianę informacji między Komisją Europejską a państwami członkowskimi UE na temat produktów mogących stanowić zagrożenie dla konsumentów, a także na temat środków podjętych przez poszczególne państwa wspólnoty, mających na celu wyeliminowanie zagrożenia dla konsumentów. Polskim operatorem RAPEX jest Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

ŹRÓDŁORAPEX, SALOMON.COM
UDOSTĘPNIJ

1 KOMENTARZ

  1. Wczoraj pisaliśmy: „Buty te są jednak „w magazynie” innych polskich sklepów internetowych”. Mamy wrażenie, że dzisiaj – 24 godz. po publikacji naszego artykułu – opisane przez nas modele butów zniknęły z oferty sklepów internetowych, które odwiedziliśmy przygotowując nasz materiał… Dziękujemy za reakcję na nasz materiał i ostrzeżenie zawarte w komunikacie RAPEX!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Proszę wpisz nazwę użytkowniak