Firma z Białegostoku sprzedawała na Allegro podgrzewacze do butelek Snow Bear wprowadzając w błąd rodziców i opiekunów małych dzieci. 

Spółka Multi-Import z Białegostoku sprzedawała na Allegro podgrzewacze do butelek. W opisie części modeli Snow Bear zapewniała, że czasopismo „Baby” uznało je za najlepsze i najmniej awaryjne na rynku. Po tym, jak wyszło na jaw, że taki magazyn nie istnieje, przedsiębiorcy zamieścili na Allegro informację o zwycięstwie tych podgrzewaczy w klasyfikacji, ale już bez podania źródła. Zapewniali też, że podgrzewacze i pojemniczki do pokarmu zbadał Sanepid, co było wówczas nieprawdą.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) uznał, że takie informacje są nieuczciwą praktyką rynkową. Wprowadzały one kupujących w błąd. Na ofertę na Allegro mógł natrafić każdy, szczególnie rodzice czy opiekunowie małych dzieci. Nierzetelne informacje mogły ich przekonać do zakupu podgrzewacza, podczas gdy w innych warunkach by się na to nie zdecydowali.

Prezes UOKiK nałożył na troje wspólników Multi-Import kary finansowe za każdą z nieprawdziwych informacji – w sumie ponad 15 tys. zł. Okolicznością łagodzącą było to, że przedsiębiorcy zaprzestali rozpowszechniania kwestionowanych informacji przed rozstrzygnięciem sprawy. Spółka musi też zamieścić komunikat o decyzji urzędu na portalu Allegro.

Zwróciliśmy się do portalu Allegro z pytaniem, czy firma która – jak wynika z decyzji UOKiK – wprowadzała w błąd konsumentów dokonujących zakupów za pośrednictwem portalu zostanie usunięta z grona sprzedawców portalu. W poniedziałek 4 grudnia br. otrzymaliśmy odpowiedź:

– Nie podjęliśmy decyzji o usunięciu sprzedającego z Allegro. Karę już otrzymał od UOKiK. Jeżeli zaprzestał rozpowszechniania kwestionowanych informacji, nie mamy podstaw do wyciągania dalszych konsekwencji – wyjaśniają przedstawiciele portalu Allegro.

ŹRÓDŁOUOKiK
UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Proszę wpisz nazwę użytkowniak