W Europie firmy meblarskie wstrzymują produkcję i wycofują z rynku rakotwórcze materace wyprodukowane ze skażonego surowca dostarczonego przez niemiecki koncern chemiczny BASF. Rakotwórcze pianki i materace trafiły również do Polski.

Niemiecki koncern chemiczny BASF ujawnił, że około 7,5 tys. ton TDI, czyli 2,4-diizocyjanianotoluenu wyprodukowanego przez koncern w fabryce Ludwigshafen jest skażone rakotwórczym środkiem 1,4 – dichlorobenzen (DCB). TDI jest kluczowym surowcem dla przemysłu poliuretanowego – głównym składnikiem elastycznych pianek materacy, poduszek, mebli tapicerowanych oraz elementem wypełnienia siedzeń oraz elementów wnętrz samochodowych. Materiały wytwarzane z TDI są również stosowane w przemyśle obuwniczym. Jak poinformował koncern, zanieczyszczone TDI zostało wyprodukowane w fabryce w Ludwigshafen w okresie pomiędzy 25 sierpnia, a 29 września br. BASF potwierdził również, że na rynek trafiło i zostało przetworzonych przez producentów około 25% zanieczyszczonego TDI. Jak wylicza jeden z polskich producentów z branży meblarskiej, z ilości 7,5 tys. skażonego TDI można wyprodukować nawet 5 milionów materacy do spania.

Jak wynika z informacji, jakie Instytut ochrony Praw Konsumentów otrzymał od polskich firm branżowych, firma BASF rozprowadziła skażony składnik TDI do 50 odbiorców, którzy wyprodukowali z niego piankę oraz przekazali ją dalej do mniejszych dystrybutorów. Polskie firmy branżowe przyznają, że rozpoczął się proces odbioru skażonych produktów od sklepów, hurtowi, a nawet od pojedynczych klientów.  Jednocześnie ostrzegają, że produkty ze skażoną rakotwórczą pianką mogą się znaleźć się na tzw. czarnym rynku , albo być wysprzedawane przez nieuczciwych sprzedawców po niskich, promocyjnych cenach, jako pełnowartościowy produkt.
– Otrzymaliśmy informację od francuskiej organizacji konsumenckiej, iż w związku z awarią BASF we Francji zostało zamkniętych kilka dużych zakładów produkujących materace i producenci wycofują z rynku skażone produkty. Według informacji jakie uzyskaliśmy od firm branżowych, skażony surowiec mógł również trafić do Polski. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić sytuację na naszym rynku. Ustaliliśmy, że skażone materace mogły trafić m.in. do sieci IKEA – informują analitycy Fundacji, którzy skierowali w tej sprawie pytanie do jednej z największych firm meblarskich na świecie.

Jak wynika z informacji przekazanych przez biuro prasowe IKEA, firma „rozpoczęła dochodzenie w tej sprawie i pierwsze wyniki wskazują, że dotyczy to ograniczonej liczby produktów IKEA z asortymentu materacy i mebli tapicerowanych – część mebli dostępna była w sprzedaży w Polsce”. IKEA zaznacza w przekazanej informacji, że „otrzymała potwierdzenie od BASF i kilku firm z branży meblarskiej, że nie ma bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia spowodowanego awarią”. Firma eliminuje z oferty potencjalnie niebezpieczne produkty. Warto przypomnieć, że głównymi dostawcami mebli do IKEA, obok producentów z Chin, są firmy polskie.

– Pismo z prośbą o informacje lub komentarz dotyczący zagrożenia rakotwórczymi piankami skierowaliśmy również do jednej z największych firm motoryzacyjnych w Polsce. Niestety nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi”. – mówi analityk Instytutu Ochrony Praw Konsumentów. Dodaje, że o awarii BASF informowały już w październiku br. największe agencje prasowe na świecie.

– „Niestety na naszym rynku jest o tym cicho i pomimo zagranicznych publikacji na ten temat, nikt nie podjął się przekazania tych informacji naszym rodakom” – komentuje sprawę jedna z polskich firm produkujących materace.

W ciągu 12 godzin od publikacji naszego materiału Volkswagen Poznań sp. z o.o. przesłała do nas odpowiedź na pytanie, które skierowaliśmy do firmy 9 dni temu:

”Niniejszym wskazujemy, że Volkswagen Poznań sp. z o.o. jest w ścisłej współpracy ze swoimi dostawcami i zapewnia, że części zamienne wyprodukowane przy użyciu potencjalnie zanieczyszczonych partii z incydentu DCB w BASF Ludwigshafen podlegają przeglądowi. Dzięki temu żadne zanieczyszczone elementy nie dostaną się do pojazdów. Ponadto, zgodnie z oceną ryzyka BASF w produktach końcowych, należy oczekiwać tylko nieszkodliwych stężeń DCB ze względu na proces produkcyjny i przechowywanie. Zostało to potwierdzone naszymi wewnętrznymi badaniami laboratoryjnymi. Z tych powodów incydent w BASF w Ludwigshafen nie miał żadnych konsekwencji dla Volkswagen Poznań sp. z o.o.”

Sprawę skomentowała również IKEA umieszczając wpis w komentarzach na naszym profilu Facebook:

”IKEA otrzymała informację od BASF, jednego z poddostawców dla kilku dostawców IKEA, że odkryli oni awarię produkcji, której efektem jest podwyższony poziom dichlorobenzenu w procesie produkcyjnym. W związku z tym IKEA rozpoczęła dochodzenie w tej sprawie i pierwsze wyniki wskazują, że może to dotyczyć ograniczonej liczby produktów IKEA z asortymentu materacy i mebli tapicerowanych – część mebli dostępna była w sprzedaży w Polsce. Bezpieczeństwo i jakość produktów są dla nas najważniejsze, dlatego ze względów ostrożności wstrzymana została sprzedaż tych produktów. 13 października IKEA otrzymała potwierdzenie od BASF i kilku firm z branży meblarskiej, że nie ma bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia spowodowanego ww. awarią. Jednakże zachowujemy środki ostrożności i będziemy nadal badać sprawę.”

Dziękujemy przedstawicielom obydwu firm za zainteresowanie sprawą oraz przekazanie nam i konsumentom informacji w sprawie TDI.

Dnia 16 listopada br. firma BASF Polska opublikowała komunikat, w którym zapewnia, że skażony materiał nie jest niebezpieczny dla zdrowia, a jego większość została wycofana z rynku. Zobacz komunikat na witrynie internetowej firmy BASF

ŹRÓDŁOBASF, REUTERS, IKEA, własne
UDOSTĘPNIJ

97 KOMENTARZE

 1. Super oświadczenie – nie ma bezpośredniego zagrożenia. Oczywiście że bezpośredniego zagrożenia nie ma, bo ewentualne skutki będa widoczne dopiero za kilka lat. Więc bezpośrednio nic się nie stało, a pośrednio wiele osób może sracić życie umierającna raka z materaca.

 2. Czy sprawa dotyczy też Bodzio? Jak to sprawdzić? Niedawno zakupiłam tam materac. Smród był nie do wytrzymania. Po wymianie na inny egzemplarz było to samo. Reklamacja jest w toku, ale już zakupiliśmy materac w IKEA. Z deszczu pod rynnę :-\

 3. Dzień dobry,
  kilka dni temu zamówiłem materac Hilding Anders z VOX, ciekawe czy oni produkowali materace. Napisałem do Hilding Polska na adres obsługi klienta ale serwer zwrócił maila z informacją o nieistniejącej skrzynce…

  • W HABYS dokonaliśmy dokładnej analizy wszystkich dostaw pianek poliuretanowych do naszej firmy. Na tej podstawie oświadczamy, że nie otrzymaliśmy i nie stosowaliśmy surowca z wysoką zawartością DCB. Oficjalne oświadczenie prześlemy zainteresowanym poprzez e-mail.

   • Bardzo dziękujemy firmie HABYS za informację umieszczoną tutaj oraz przesłaną w dniu dzisiejszym do FIOPK w odpowiedzi na nasze pytania.

 4. Ja kupiłam materace w Jysk… Wellpur Gold F30. Była niedawno wyprzedaż …w listopadzie…
  Będą na nich spały dzieci…martwi mnie cała sytuacja…

 5. Chyba wypada podać datę skażenia, wtedy wszyscy Ci którzy kupowali takie produkty przed tym wydarzeniem by spali spokojnie na materacach.

 6. Czy firma Volkswagen wypowiedziała się na temat już wyprodukowanych samochodów? Z cytowanej wypowiedzi wynika iż mowa głównie o częściach zamiennych? Czy samochody wyprodukowane pomiędzy sierpniem a dniem dzisiejszym są narażone na ryzyko posiadania skażonego materiału??

  • Dokładnie – i jak to się ma do samochodów produkowanych w Niemczech i Europie (w tym VW) a sprzedawanych w polskich salonach? Z tego co wiem Volkswagen Poznań Sp. z.o.o zajmuje się produkcją samochodów użytkowych, więc i tak ich oświadczenie w większości nie dotyczy klientów, którzy kupili lub zamówili w tym okresie nowego Passata lub Golfa.

 7. Witam,
  Czy mogę prosić o informację na temat produktów oferowanych w sieci Black Red White. Kupiłem tam kilka dni temu materac polskiej firmy Optimum, na którym ma spać małe dziecko. Czy można gdzieś znaleźć listę firm, które mogą handlować skazonymi towarami?

 8. Witam

  Kupiłem niedawno łóżko w M&K Foam Sp. z o.o. KOŁO, a wypoczynek MEBLOMODA.
  Jak sprawdzić czy te meble zawierają te szkodliwe substancje ?

  • Mam nadzieję, że dba o jakość. Natomiast wolałbym konkrety i informacje czy firma Optimum korzystała z TDI od BASF i jeśli tak to w jakim okresie i których partii produkcyjnych to dotyczy. Jeśli mam się zastanawiać czy moje dziecko śpi na rakotwórczym materacu, to wolę go wyrzucić nawet jeśli zapłaciłem za niego 1200.

 9. […] Według informacji portalu, skażony surowiec mógł również trafić do naszego kraju. Analitycy w rozmowie z portalem twierdzą, że produkty mogły znaleźć się nawet w znanych sklepów w Polsce. IKEA w rozmowie z portalem zaznaczyła, że „otrzymała potwierdzenie od BASF i kilku firm z branży meblarskiej, że nie ma bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia spowodowanego awarią”. Więcej na temat przeczytamy w tym miejscu. […]

  • Brawo dla Instytutu. Umieściliście reklamę firmy produkującej materace i nic poza tym bo w artykule nie ma żadnych przydatnych informacji. Proszę czytać takie artykuły !!!!

   • Z pokorą podchodzimy do Pana komentarza. Chcieliśmy w trakcie oczekiwania na wyjaśnienia firm umieścić jakiś pozytywny sygnał – ostrzeżenie i jakąkolwiek poradę do konsumentów, jaką umieściła w internecie polska firma wolna od kryzysu BASF. Nie ma to nic wspólnego z reklamą. Następnym razem będziemy oczywiście bardziej ostrożni.

 10. Witam,
  proszę o informacje o firmie SLEEP EVE – oferują materace i poduszki z pianki a całą produkcję mają w Niemczech (sami tak piszą na ich stronie).

 11. W ślad za Pana komentarzem przesłaliśmy pismo do Sleep Eve z pytaniami. Otrzymaliśmy odpowiedź, która –
  jak widzimy w liście adresatów – trafiła również do Pana:

  „Oficjalne oświadczenie eve Sleep
  16 listopada 2017

  6 października 2017 roku, dowiedzieliśmy się, że jeden z naszych dostawców (BASF w Niemczech) odkrył skażenie substancji chemicznej, wykorzystywanej do produkcji materaców. Mogło to potencjalnie wpłynąć na produkty całej branży, nie tylko eve Sleep. Po otrzymaniu tej informacji, natychmiast zatrzymaliśmy produkcję, a także wycofaliśmy materace wyprodukowane w tym okresie, poddaliśmy kwarantannie wszystkie nasze produkty, które potencjalnie mogły ulec skażeniu (przede wszystkim materace w Niemczech i Europie kontynentalnej), podczas gdy nasz dostawca przeprowadzał dalsze dochodzenie.
  Chcemy zagwarantować, zgodnie z zapewnieniami naszych dostawców, że w produktach eve Sleep nie wykorzystano skażonej substancji, są więc one zupełnie bezpieczne i nie stwarzają zagrożenia dla zdrowia. Nie ma potrzeby podejmowania dalszych działań. Zapewniamy, że nadal monitorujemy i kontrolujemy wszystkich naszych dostawców, aby zapewnić najwyższe standardy bezpieczeństwa produktów i mieć pewność, że taka sytuacja nie będzie miała miejsca w przyszłości.”

 12. DZIĘKUJEMY za wszystkie Państwa komentarze, e-maile i przesłane dokumenty. W dniu dzisiejszym przesłaliśmy zapytania do wszystkich (lub prawie wszystkich) firm, o które Państwo pytali lub zgłaszali swoje zastrzeżenia. Kilka odpowiedzi już otrzymaliśmy, na resztę oczekujemy – jutro wieczorem opublikujemy informacje, które nam się udało uzyskać.

 13. Czy jako konsumenci możemy zwrócić się z pismem do sprzedawców o informację czy zakupione materace zostały wykonane ze skażonej pianki. Jeśli tak, to jak powinno wyglądać takie pismo?

  • Firma JYSK w dniu dzisiejszym przesłała do nas informację:

   Uprzejmie informujemy, że wszystkie produkty JYSK sprzedawane w Polsce są bezpieczne dla konsumentów. Zanieczyszczona pianka od BASF nie była zastosowana w żadnym z naszych produktów.

 14. Witam.
  Czy znane są nazwy konkretne modeli materacy?
  Kupilam corce w sklepie Lectus materaz piankowy EOS i sie zastanawiam czy mam sie bac?
  Przemysl meblowy jest ogromny wiec moze by podac wiecej konkretow jezeli to mozliwe.
  Pozdrawiam

 15. Planuję zakupić meble tapicerowane /fotele i sofę/ produkowane przez firmę LIBRO.
  Czy jest w Państwa posiadaniu oświadczenie tej firmy w powyższej sprawie. O ile to możliwe proszę
  o szybką odpowiedź.

 16. Firma Bodzio zapewne nie odniesie się do całej sytuacji. Zignorowali moje zapytania a złożoną reklamację zamknęli po tym jak nie zgodziłam się na wymianę śmierdzącego materaca na inny, który śmierdział tak samo i co do którego nie uzyskałam oświadczenia, iż nie zawiera skażonej pianki

 17. Czy problem moze dotyczyć rownież matetacy wyprodukowanych przez Fabrykę Dobrych Materacy. Macie Panstwo jakąś informacje z tej firmy? Wydali jakies oswiadczenie?
  Pozdrawiam

 18. Prezentujemy informacje, jakie Instytut Ochrony Praw Konsumentów uzyskał w odpowiedzi na pytanie „Czy problem zanieczyszczonego surowca TDI środkiem rakotwórczym dichlorobenzen (DCB) dotyczy produktów wprowadzanych do obrotu w Polsce przez Państwa firmę?”, jakie w Państwa imieniu skierowaliśmy do wskazanych przez konsumentów producentów i dystrybutorów. http://prawakonsumentow.org.pl/firmy-odpowiadaja-na-pytania-w-sprawie-skazonych-pianek-i-materacy/

 19. BASF Polska komunikat w sprawie skażenia surowca do produkcji pianek poliuretanowych i materacy wydał 16. listopada (w Niemczech 11. października) – dopiero gdy w mediach ukazały się informacje Instytutu Ochrony Praw Konsumentów. Firma zapewnia, że skażony materiał nie jest niebezpieczny dla zdrowia, a jego większość została wycofana z rynku. http://prawakonsumentow.org.pl/basf-polska-wiekszosc-przetworzonego-tdi-zostala-juz-odzyskana-z-rynku/

 20. Czy możecie się Państwo zwrócić do firmy MK Foam Koło o bardziej precyzyjne określenie, czy wykorzystywali do swojej produkcji skażone pianki, w jakim okresie i czy da się ustalić nr seryjny materaców ewentualnie wyprodukowanych ze skażonych pianek? Problem jest poważny, a z oświadczenia Zarządu nie wynika, że firma nie stosuje pianek firmy BASF. Na zakupionych materacach śpią nasze dzieci i może warto wyrzucić taki materac niż żyć w niepewności. Jeżeli pianka jest bezpieczna, to dlaczego producent wycofuje ją z rynku?

  • Witam, czy jest możliwość zainteresowania instytucji rządowych problemem, aby np: sprawdzić, czy faktycznie skażona pianka faktycznie nie jest szkodliwa. Czy tylko na podstawie opinii firmy BASF mamy wierzyć, że wszystko jest OK? Jakoś nie dowierzam koncernom, zgłasza, że wycofują z magazynów, a od konsumentów już nie. Czy posiadacie Państwo może niezależne badania np: z innych krajów?

 21. Zakupiłem w tym czasie materac firmy MK FOAM z Koła .
  Ponieważ nie zamieścili na swojej stronie oficjalnej informacji dotyczącej tego problemu chciałem dowiedzieć się bezpośrednio w firmie . Skierowano mnie do pana Sz. który zapewniał mnie , że brak oficjalnego oświadczenia to dowód na bezpieczeństwo materacy . Ponieważ dalej drążyłem temat przysłał mi oświadczenie firmy Ciech z Bydgoszczy dotyczące bezpieczeństwa dostarczanej pianki . Kolejny krok to przesłanie oświadczenia podpisanego przez Prezesa (cztery linijki tekstu) , że surowce wykorzystywane w ich materacach są bezpieczne . Kompletna partyzantka , żadnej transparentnosci , załatwianie tak ważnej kwestii bezpieczeństwa po cichu . Forma tych wyjaśnień i lekceważące podejście do tak ważnej kwestii wzbudziło jeszcze bardziej moje wątpliwości , tym bardziej że inne firmy produkujące materace zamieściły oświadczenia na swoich oficjalnych stronach. Zapytałem więc w jaki sposób mogę zwrócić ten materac , tutaj korespondencja z MK FOAM urwała urwała się , żadnej odpowiedzi .
  Materac odstawiłem bo dla kilkuset złotych nie będę ryzykował zdrowia .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Proszę wpisz nazwę użytkowniak