Na polskim rynku dostępnych jest ogromna liczba leków na przeziębienie bez recepty. Okazuje się, że przedawkowanie „niewinnego” paracetamolu tj. substancji aktywnej wielu leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych i przeciwgorączkowych dostępnych pod wieloma nazwami jest najczęstszą przyczyną zatruć lekowych w Polsce.

Przeziębienie to prawdopodobnie najczęstsza choroba, która kilka razy w roku dotyka większość populacji. Jak wynika z danych epidemiologicznych, dorośli zapadają na przeziębienie średnio 2—4 razy w roku. U dzieci przeziębienie występuje zaś około 2—3 razy częściej niż u dorosłych, czyli nawet 12 razy w ciągu roku. Nic więc dziwnego, że liczba leków oferowanych przez firmy farmaceutyczne na tę dolegliwość jest wyjątkowo duża, podobnie jak intensywność ich reklam. Na polskim rynku dostępnych jest ogromna liczba leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych i przeciwgorączkowych dostępnych bez recepty, w tym aż 161 produktów zawierających kwas acetylosalicylowy, 177 leków zawierających paracetamol oraz 163 produktów zawierających ibuprofen.

Stosowane w leczeniu przeziębienia leki przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe dostępne bez recepty występują pod wieloma różnymi nazwami handlowymi. Dlatego też zawsze jest istotne sprawdzenie nazwy substancji czynnej przed zażyciem danego leku. Zdarza się bowiem, że pacjenci nieświadomie przyjmują w ten sposób wielokrotnie wyższe od zalecanych i dozwolonych dawki leków (np. paracetamolu), co może skończyć się ciężkim zatruciem, a nawet zgonem.  – Zatrucia paracetamolem stanowią 35-45% wszystkich zatruć lekowych w Wielkiej Brytanii, 50% przypadków ostrej niewydolności wątroby w USA i są najczęstszą przyczyną zatruć lekowych w Polsce – alarmuje dr Grzegorza Cessaka, Prezesa, Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Z powodu poważnych następstw zatrucia paracetamolem, w niektórych krajach służbom ratowniczym zaleca się oznaczanie leku w surowicy krwi u wszystkich chorych nieprzytomnych. Wpływ na dużą ilość zatruć paracetamolem ma powszechne przekonanie o niewielkiej toksyczności paracetamolu oraz znaczna liczba tabletek w opakowaniu.

Przy prawidłowym dawkowaniu paracetamol jest metabolizowany głównie w wątrobie, gdzie 95% przyjętego leku przekształcane jest do nieaktywnych siarczanów i glukuronianów, natomiast pozostałe 5% paracetamolu ulega przemianie do wyjątkowo toksycznej dla wątroby N-acetylo-p-benzochinoiminy, która jest natychmiast przekształcana pod wpływem silnego antyutleniacza wątrobowego, zwanego glutationem, do związków nietoksycznych. Wydolność glutationu wątrobowego ma swoje ograniczenia, dlatego trzeba pamiętać, że  u osób zdrowych paracetamol może stać się toksyczny już w dawce dobowej przekraczającej 10 g. Paracetamolu bez kontroli lekarskiej nie należy stosować również dłużej niż 3 dni u dzieci i 10 dni u dorosłych.

W sytuacji przedawkowania paracetamolu dochodzi do uszkodzenia wątroby, nerek, trzustki, serca, ośrodkowego układu nerwowego. W pierwszej dobie od chwili ekspozycji na dużą dawkę paracetamolu może być bezobjawowa. Objawy przedawkowania paracetamolu zaczynają się jednak najczęściej  po około 4-5 godzinach od przyjęcia nadmiernych dawek leku i są to początkowo nudności i wymioty. Następnie dołączają się bóle brzucha i tkliwość w okolicy prawego podżebrza, gdzie usytuowana jest wątroba. W drugiej dobie od zatrucia występują cechy uszkodzenia wątroby pod postacią żółtaczki i skazy krwotocznej, a w trzeciej dobie rozwija się niewydolność wątroby prowadząca do śpiączki, zaburzeń wielonarządowych i zgonu.

Lista leków dostępnych w Polsce zawierających Paracetamol (wg. danych Rejestru Produktów Leczniczych)

Acenol, Acenol Forte, Amipar, Antidol 15, Apap, APAP 325 mg, Apap ból i gorączka, Apap ból i gorączka C plus, Apap Direct, Apap Direct Max, APAP dla dzieci FORTE, Apap Extra, Apap Junior, Apap NBG, Apap Noc, Apap przeziębienie, Apap Przeziębienie CAPS, ApoPatram, Bolopax, Calpol, Calpol 6 Plus, Cefalgin, Cerugrip, Choligrip, Choligrip Effect, Choligrip Menthol Active, Choligrip na noc, Co-Codamol, Co-Codamol Forte, Codipar, Coldrex Junior C, Coldrex MaxGrip, Coldrex MaxGrip C, Coldrex Muco Grip, Coldrex o smaku cytrynowym, Curidol, Dafalgan codeine, Delparan Max, Doreta, Doreta SR, Efferalgan, Efferalgan Codeine, Efferalgan Forte, Efferalgan Vitamin C, Efferalgan Vitamina C, Etopiryna Extra, Exbol, Excedrin MigraStop, FastGrip Hot, Febrisan, Febrisan Zatoki, Fervex, Fervex D, Fervex Junior, Fervex o smaku malinowym, Flucontrol Hot, FluControl Max, Fluxin, GeloPromt, Gemipar 125, Gemipar 50, Gemipar 500, Gripblocker Express, Gripblocker Zatoki, Gripex, Gripex Control, Gripex Hot, Gripex Hot Max, Gripex Hot Zatoki, Gripex Max, Gripex Noc, Gripex Pro Mucus, Gripex SinuCaps, Gripex Zatoki Caps, Grippostad, Grypolek, Grypostop, Kidofen Duo, Laboratoria Polfa Łódź Paracetamol, Metafen, Nurofen Ultima, Omnipap, Omnipap Noc, Pabialgin Neo, Padolten, Padoze Noc, Panacit, Panacit Extra, Panadol, Panadol dla dzieci, Panadol Extra, Panadol Femina, Panadol Max, Panadol Menthol Active, Panadol Novum, Panadol Rapid, Panadol Rapid, Paracetamol – Herbapol Wrocław, Paracetamol + Caffeine Galpharm, Paracetamol + Difenhydramina Hasco Noc, Paracetamol 123ratio, Paracetamol Accord, Paracetamol Aflofarm, Paracetamol APTEO MED, Paracetamol B. Braun, Paracetamol Biofarm, Paracetamol DOZ, Paracetamol Dr. Max, Paracetamol Farmina, Paracetamol Filofarm, Paracetamol Galena, Paracetamol Hasco, Paracetamol Hasco o smaku pomarańczowym, Paracetamol Kabi, Paracetamol Panpharma, Paracetamol Teva, Paracetamol/Diphenhydramine Hydrochloride Chanelle, Paralen Extra, Paralen Grip, Paralen Plus, Paralen Sus, Paramax Comp, Paramax Rapid 500 mg, Paramax-Cod, Paratram, Parcotram, Pedicetamol, Poltram Combo, Poltram Combo Forte, Rapigard, Saridon, Sinebriv, Solpadeine, Solpadeine Control, Solpadeine Max, Strenduo, Symtram, Tabcin Trend, Talvosilen, Talvosilen Forte, Tantum Flu o smaku cytrynowo-miodowym, Tantum Flu o smaku cytrynowym, Tantum Flu o smaku pomarańczowym, Theraflu ComplexGRIP, Theraflu ExtraGRIP, Theraflu Grip Miód i Cytryna, Theraflu Grip Owoce Leśne, Theraflu Max Grip, Theraflu Przeziębienie, Theraflu Przeziębienie, Theraflu Przeziębienie Max, Theraflu Total Grip, Theraflu Zatoki, Tracemol, Tramadol + Paracetamol Genoptim, Tramadol + Paracetamol Sandoz, Tramadol Hydrochloride + Paracetamol Bristol Laboratories, Tramapar, Tramapar Forte, Tramix, Tramofen, Ultracod, Valcomb, Vicks Antigrip, Vicks Antigrip Max, Vicks SymptoMed Complete Cytrynowy, Zaldiar, Zaldiar Effervescent.

 

Wykorzystano informacje:

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Proszę wpisz nazwę użytkowniak