Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) ostrzega: wadliwego smoczka marki Canpol nie należy używać – produkt należy zwrócić do miejsca zakupu lub zniszczyć.  Stwierdzono przekroczenie dopuszczalnego poziomu migracji substancji zdolnych do tworzenia N-nitrozoamin.

Jak poinformował w piątek 17 listopada br. Główny Inspektorat Sanitarny (GIS), w smoczkach kauczukowych Canpol – numer katalogowy 23/103, numer serii CODE 0170614 (kod EAN 5903407231037) – stwierdzono przekroczenie dopuszczalnego poziomu migracji substancji zdolnych do tworzenia N-nitrozoamin ze smoczków kauczukowych. Wykryty poziom migracji substancji zdolnych do tworzenia N-nitrozoamin (0.4935 mg/kg) przekracza 4-krotnie poziom dozwolony (0,1 mg/kg). Jak wynika z informacji, producent smoczków poinformował służby sanitarne, iż wdrożył procedurę natychmiastowego wycofania wyrobu z rynku, jednak dotychczasowe działania weryfikacyjne organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej nie potwierdzają, że wszyscy odbiorcy produktu w Polsce zostali o tym poinformowani. Jak ostrzega GIS, wadliwego smoczka nie należy używać – produkt należy zwrócić do miejsca zakupu lub zniszczyć. Na stronie GIS umieszczono również link do zdjęcia produktu.

Jak wynika z logotypów umieszczonych na witrynie internetowej Canpol, firma dostarcza swoje produkty do popularnych sieci sprzedażowych m.in. Super-Pharm, Rossmann, Tesco. Jest jednym z największych producentów akcesoriów dla niemowląt w Polsce.

N-nitrozoaminy i substancje zdolne do tworzenia N-nitrozoamin są niebezpieczne dla zdrowia człowieka z powodu ich toksyczności. Zgodnie z przepisami obowiązującymi w krajach Unii Europejskiej, ze smoczków do karmienia niemowląt i smoczków do uspokajania nie mogą przedostawać się żadne N-nitrozoaminy lub substancje zdolne do tworzenia N-nitrozoamin, tzn. w ilościach wykrywalnych za pomocą metod badawczych pozwalających na oznaczenie zawartości tego typu substancji: 0,01 mg N-nitrozoamin uwalnianych łącznie/kg próbki smoczków do karmienia niemowląt lub smoczków do uspokajania, wykonanych z elastomerów syntetycznych lub kauczuku naturalnego; 0,1 mg substancji zdolnych do tworzenia N-nitrozoamin uwalnianych łącznie/kg próbki smoczków do karmienia niemowląt lub smoczków do uspokajania wykonanych z elastomerów syntetycznych lub kauczuku naturalnego. Wprowadzanie do obrotu i używanie smoczków do karmienia niemowląt oraz smoczków do uspokajania niespełniających tych wymagań jest niezgodne z prawem.

Z ostatniej chwili.

Jak nas poinformowała o godz. 22:14 firma Canpol babies, na witrynie internetowej Canpol pojawiła się informacja o zaistniałej sytuacji. Firma prosi wszystkich konsumentów o zwrot smoczków do punktu, w którym został on zakupiony lub kontakt z firmą poprzez jej stronę internetową lub telefonicznie z obsługą klienta. Firma ponadto wyjaśnia, iż „Smoczki kauczukowe do butelek produkowane są od wielu lat na terenie Niemiec przez znanego producenta o nieposzlakowanej reputacji, gdzie każda partia podlega kontroli jakości. Dokładamy wszelkich starań, aby otrzymać więcej konkretnych informacji w tym temacie, co umożliwi dokładne zbadanie sprawy i jej wyjaśnienie”.

Dziękujemy firmie Canpol za szybką reakcję na naszą publikację. 

ŹRÓDŁOGłówny Inspektorat Sanitarny
UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Proszę wpisz nazwę użytkowniak