Parlament Europejski odrzucił propozycję reformy prawa autorskiego w Internecie przedstawioną przez komisję prawną.  Wynik głosowania jest ogromnym sukcesem tych, którzy działali na rzecz ochrony praw konsumentów oraz „win-win” firm internetowych.

Parlament Europejski odrzucił stanowisko komisji prawnej PE w sprawie reformy prawa autorskiego w Internecie, jakie ma wprowadzić dyrektywa nazywana coraz częściej „ACTA2”.  Za przyjęciem poprawek przedłożonych przez komisję głosowało 278 posłów, 318 opowiedziało się za ich odrzuceniem, a 31 osób wstrzymało się od głosu. Po głosowaniu sprawozdawca, Axel Voss (EPL, Niemcy), powiedział: „Żałuję, że większość posłów do PE nie poparła stanowiska, które ja i komisja prawna popieramy”.  Odrzucenie stanowiska komisji oznacza, że sprawa będzie ponownie dyskutowana na sesji plenarnej PE we wrześniu br.

– Trzeba zdawać sobie sprawę, że spór o tę dyrektywę odbywa się nie tylko na płaszczyźnie wolności i praw obywatelskich, ale również jest rywalizacją potężnych grup ekonomicznych. Jest zderzeniem interesów koncernów prasowych, muzycznych, filmowych po jednej stronie  i firm internetowych, do których można zaliczyć zarówno startupy, jak i gigantów takich, jak Google, czy Facebook po stronie przeciwnej. Dlatego zatrzymanie dzisiaj w PE prawa, które niebezpiecznie umacniało pozycję koncernów prasowych jest nie tylko sukcesem tych, którzy działali na rzecz ochrony praw konsumentów, ale również „win-win” firm internetowych. – mówi Klaudia Anioł, prezes fundacji Instytut Ochrony Praw Konsumentów.

Na dwa dni przed dzisiejszym głosowaniem w Parlamencie Europejskim fundacja Instytut Ochrony Praw Konsumentów skierowała do 50 polskich eurodeputowanych apel z prośbą o głosowanie przeciwko propozycji zmian dyrektywy o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym , jakie zostały przygotowane przez komisję prawną JURI. Zdaniem FIOPK, przyjęcie przepisów proponowanych przez komisję w art. 11 i art. 13 dokumentu stanowiłoby bowiem niebezpieczne ograniczenie wolności wypowiedzi i prawa do informacji. (Fot. pixabay.com / Goumbik)

 

ZOBACZ:

Konflikt interesów i źródła finansowania: Fundacja Instytut Ochrony Praw Konsumentów (FIOPK) jest niezależną organizacją pozarządową i nie prowadzi działalności gospodarczej. Działania FIOPK finansowane są wyłącznie dzięki darowiznom na rzecz wsparcia statutowej działalności Fundacji, jakie można wpłacać na rachunek bankowy 07 1090 1854 0000 0001 3446 0052. FIOPK nie ma powiązań ani finansowych zależności wobec jakiejkolwiek organizacji lub kogokolwiek prowadzącego działalność w zakresie działalności wydawniczej lub usług internetowych. FIOPK jest wydawcą elektronicznego tytułu prasowego prawakonsumentow.org.pl.

 

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Proszę wpisz nazwę użytkowniak