IKEA prowadzi śledztwo w sprawie okoliczności śmierci myszy, której ciało znaleziono albo w opakowaniu wielkanocnych słodyczy w Irlandii albo w zakładzie produkującym słodycze w Szwecji, albo w obydwu tych miejscach jednocześnie. Zagadka czeka na rozwiązanie, a wielkanocna seria pianek GODIS PÅSKKYCKLING zostaje wycofana ze sklepów IKEA na całym świecie, w tym również w Polsce.

W opakowaniu wielkanocnych pianek GODIS PÅSKKYCKLING zakupionych w jednym ze sklepów IKEA w Irlandii klient odkrył martwą mysz. Poinformowana przez klienta o przerażającym odkryciu IKEA wszczęła natychmiastowe dochodzenie w sprawie okoliczności zanieczyszczenia produktu do jakiego najprawdopodobniej doszło w szwedzkim zakładzie produkującym słodycze sprzedawane w sklepach IKEA na całym świecie. Jednocześnie koncern podjął decyzję o wycofaniu wielkanocnych słodyczy ze wszystkich sklepów w 30 krajach. Jednocześnie brytyjska agencja bezpieczeństwa żywności FSA wydała ostrzeżenie o niebezpiecznym produkcie żywnościowym, które zostało opublikowane 22 lutego br. przez europejski system RASF. Ostrzeżenie RASF  wskazuje, że źródłem informacji o skażeniu produktu była reklamacja konsumenta („information for follow-up – consumer complaint”), a nie np. kontrola jakości w zakładzie produkującym słodycze. Tymczasem przedstawiciel IKEA, Lorena Lourido, country food manager w Wielkiej Brytanii i Irlandii stwierdziła w wypowiedzi dla dziennika Mirror, że mysz została odkryta w zakładzie produkującym słodycze (“We are aware of the discovery of mice at the production site of Godis Paskkyckling and as a result products may have been contaminated”).

– „Obie wersje zdarzeń mogą być prawdziwe” – analizuje sprawę Klaudia Anioł, prezes fundacji Instytut Ochrony Praw Konsumentów (FIOPK) i dodaje: – „Może konsument odkrył w opakowaniu słodyczy tylko mały fragment myszy i zgłosił reklamację, a brakująca reszta tej samej myszy została znaleziona przez IKEA w zakładzie produkcyjnym w Szwecji?”.

23 lutego br. IKEA opublikowała informację również dla polskich konsumentów o wycofaniu pianki GODIS PÅSKKYCKLING z powodu możliwości skażenia produktu. Ze sprzedaży wycofane zostały GODIS PÅSKKYCKLING w opakowaniach 100-gramowych, z datą ważności pomiędzy 23 października 2018 r. a 26 stycznia 2019 r. Co ciekawe, jako przyczynę wycofania wielkanocnej serii pianek marshmallow IKEA wskazała w polskim komunikacie „wykrycie obecności myszy w jednostce produkcyjnej”. Podczas gdy ostrzeżenie agencji bezpieczeństwa żywności RASF  z 22 lutego br., nie pozostawia żadnych wątpliwości: przyczyną wycofania produktu jest martwa mysz w wielkanocnych słodyczach ze Szwecji („dead mouse in Easter marshmallow candies from Sweden”), a nie myszy w zakładzie produkcyjnym.

– „Może znowu obydwie wersje są prawdziwe? Może mamy do czynienia z obecnością żywych myszy w szwedzkiej fabryce słodyczy i jedną martwą myszą w opakowaniu słodyczy, która w ten sposób opuściła teren tej fabryki…” – zastanawia się nad komunikacyjną strategią IKEA Klaudia Anioł z FIOPK.

Zwrotu produktów GODIS PÅSKKYCKLING z datą ważności pomiędzy 23 października 2018 r. do 26 stycznia 2019 r. można dokonać w najbliższym sklepie IKEA z uzyskaniem pełnego zwrotu kosztów. Data ważności do spożycia znajduje się z tyłu opakowania. Jak informuje IKEA, aby dokonać zwrotu paragon nie jest wymagany.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Proszę wpisz nazwę użytkowniak