W ubiegłym tygodniu we Francji nakazano wycofanie z rynku prawie 7 tys. ton mleka w proszku dla niemowląt firmy Lactalis z powodu ryzyka zakażenia salmonellą w jednym z zakładów produkcyjnych koncernu w Craon. Jak wynika z oświadczenia przesłanego do FIOPK przez polską spółkę koncernu, rodzice w naszym kraju mogą być spokojni: niebezpieczny dla zdrowia produkt nie był sprzedawany na rynku polskim.

Produkty wytwarzane przez franncuski koncern Lactalis były przeznaczone na rynek francuski i rynki zagraniczne w Algierii, Maroku, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Grecji, Bangladeszu, Chinach, Peru, Gruzji, Pakistanie i na Tajwanie. Do skażenia doszło prawdopodobnie na początku maja, na jednym z urządzeń wykorzystywanych w fabryce koncernu w Craon. Wcześniej, już 2 grudnia, Lactalis wycofał partie artykułów wyprodukowanych w fabryce w Craon. Jednak francuskie ministerstwo gospodarki i finansów oceniło że środki zastosowane przez firmę „nie były w stanie opanować ryzyka zakażenia” bakteriami salmonelli i teraz nakazało wycofanie z rynku prawie 7 tys. ton produktów mlecznych dla niemowląt firmy Lactalis z powodu ryzyka zakażenia salmonellą. Decyzję tę podjęto w wyniku wystąpienia we Francji salmonelli u 20 niemowląt karmionych tymi produktami. Z kolei wg dziennika The Telegtraph, doszło do 26 przypadków infekcji było powiązanych z produktami o nazwie Picot SL, Pepti Junior 1, Milumel Bio 1 i Picot Riz. Francuskie ministerstwo wezwało rodziców, by nie używali towarów, których dotyczy wydana w niedzielę decyzja i opublikowało pełną listę potencjalnie skażonych produktów. Na liście jest m.in. mleko w proszku produkowane dla popularnej sieci Carrefour.

W odpowiedzi na pytanie skierowane wczoraj przez fundację Instytut Ochrony Praw Konsumentów (FIOPK) do polskiego oddziału francuskiego koncernu mleczarskiego „Czy problem dotyczy jakichkolwiek produktów Lactails dostępnych w Polsce?”, otrzymaliśmy dzisiaj oświadczenie prezesa zarządu Lactalis Polska sp.zo.o. stwierdzające, iż skażony produkt nie był sprzedawany przez Lactalis Polska na rynku polskim.

Zobacz

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Proszę wpisz nazwę użytkowniak