Po publikacji artykułu „Poważna awaria w zakładach BASF. Producenci ustalają gdzie trafiły rakotwórcze materace i pianki. Do Polski?” otrzymaliśmy od naszych Czytelników szereg pytań dotyczących bezpieczeństwa zakupionych produktów poszczególnych marek lub pochodzących z konkretnych sklepów. W ślad za Państwa pytaniami i komentarzami umieszczonymi pod artykułem wysłaliśmy pytania do wskazanych przez Państwa firm: IKEA, HILDING, HABYS, JYSK, FDM, BLACK RED WHITE, AGATA, BODZIO, MEBLOO, GALA COLLEZIONE, EVE SLEEP, MK FOAM KOŁO, LIBRO, MAGNAT, OPTIMUM-MATERACE, LIBRO

Poniżej prezentujemy informacje, jakie Instytut Ochrony Praw Konsumentów uzyskał w odpowiedzi na pytanie,  jakie w Państwa imieniu skierowaliśmy do wskazanych producentów i dystrybutorów: „Czy problem zanieczyszczonego surowca TDI środkiem rakotwórczym dichlorobenzen (DCB) dotyczy produktów wprowadzanych do obrotu w Polsce przez Państwa firmę?”.

IKEA
Firma IKEA była jedną z pierwszych, która po ujawnieniu przez nas informacji o problemie z surowcem BASF postanowiła poinformować konsumentów w Polsce o bezpieczeństwie swoich produktów w związku z ryzykiem podwyższonego poziom dichlorobenzenu. Już 15 listopada br. wydała oświadczenie: „Potwierdzamy, że IKEA otrzymała informację od BASF, jednego z poddostawców dla kilku dostawców IKEA, że odkryli oni awarię produkcji, której efektem jest podwyższony poziom dichlorobenzenu w procesie produkcyjnym. W związku z tym IKEA rozpoczęła dochodzenie w tej sprawie i pierwsze wyniki wskazały, że na polskim rynku może to dotyczyć ograniczonej liczby produktów IKEA z asortymentu mebli tapicerowanych, tj. kilku modeli mebli z rodzin HOLMSUND, VALLENTUNA i EVERTSBERG, które zostały wyprodukowane w okresie 4-5 października 2017 roku (datownik 1740). Bezpieczeństwo i jakość produktów są dla nas najważniejsze, dlatego ze względów ostrożności wstrzymana została sprzedaż tych produktów”. IKEA poinformowała również, że „13 października IKEA otrzymała potwierdzenie od BASF i kilku firm z branży meblarskiej, że nie ma bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia spowodowanego ww. awarią. Jednakże zachowujemy środki ostrożności i będziemy nadal badać sprawę”.

HABYS
Na informacje opublikowane przez fundację Instytut Ochrony Praw Konsumentów i pytania Czytelników umieszczone pod artykułem szybko zareagowała również firm HABYS – producent stołów do masażu, sprzętu rehabilitacyjnego, łóżek do masażu i rehabilitacji oraz wyposażenia gabinetów spa. Przedstawiciele firmy HABYS opublikowali stanowisko firmy w komentarzach na naszej witrynie internetowej. Firma wyjaśnia w nim: „W HABYS dokonaliśmy dokładnej analizy wszystkich dostaw pianek poliuretanowych do naszej firmy. Na tej podstawie oświadczamy, że nie otrzymaliśmy i nie stosowaliśmy surowca z wysoką zawartością DCB. Oficjalne oświadczenie prześlemy zainteresowanym poprzez e-mail”. Nawiązaliśmy kontakt z firmą HABYS by uzyskać więcej informacji. I możemy potwierdzić:  informacja przekazana przez HABYS znajduje potwierdzenie w treści dokumentów udostępnionych fundacji Instytut Ochrony Praw Konsumentów, które potwierdzają, że wszyscy dostawcy firmy HABYS nie dostarczyli surowca skażonego DCB.

FDM, EUROFOAM
Firma FDM jest producentem i dystrybutorem materacy piankowych wytwarzanych z surowca dostarczanego przez firmę EUROFOAM. Jak wynika z udostępnionych nam dokumentów, firma EUROFOAM – jeden z największych europejskich producentów pianek pianek poliuretanowych stosowanych w przemyśle meblarskim – został poinformowany przez BASF już w dniu 5 października br., iż w okresie od końca sierpnia 2017 do końca września 2017 (czyli przez miesiąc – przyp. FIOPK) dostarczane dostawy TDI zawierały wysoką koncentrację dichlorobenzenu (DCB). Zgodnie z informacją BASF, „dopuszczalne najwyższe wartości dla DCB zostały przekroczone tak mocno, iż powstało możliwe zagrożenie dla jakości, bezpieczeństwa i zdrowia”. Po otrzymaniu tej informacji EUROFOAM natychmiast zaprzestał produkcji i dostaw pianki we wszystkich zakładach (Niemcy, Austria, Rumunia), które zostały dotknięte tym faktem, czyli otrzymywały surowiec z fabryki BASF w Ludwigshaven. Wszystkie potencjalnie narażone produkty zostały zablokowane i zostały poddane precyzyjnym badaniom pod względem możliwych oddziaływań. Co ważne dla konsumentów w Polsce, firma przeprowadziła również analizę wszystkich dostaw surowców dostarczanych i stosowanych do produkcji pianki poliuretanowej w zakładzie Eurofoam Polska w Zgierzu i jej oddziałach. Firma opublikowała komunikat w tej sprawie na swojej witrynie internetowej.

JYSK
Firma JYSK bardzo szybko umieściła informację dla konsumentów w komentarzach pod naszą publikacją. Jednocześnie otrzymaliśmy pisemne potwierdzenie od firmy, iż „Wszystkie produkty JYSK sprzedawane w Polsce są bezpieczne dla konsumentów. Zanieczyszczona pianka od BASF nie była zastosowana w żadnym z naszych produktów”.

BLACK RED WHITE
Z prośbą o informacje zwróciliśmy się do BLACK RED WHITE. Firma przekazała nam informacje, z której wynika, że w październiku 2017 roku, firma BASF poinformowała dostawców pianek poliuretanowych, z którymi współpracuje firma BLACK RED WHITE o stwierdzeniu podwyższonej zawartości dichlorobenzenu (DCB) w partii produktu wytworzonego między 25.08 – 29.09.2017 w zakładzie produkcyjnym w Ludwigshafen w Niemczech. Ze względu na potencjalne ryzyko wystąpienia zagrożenia oraz najwyższą dbałość o dobro i bezpieczeństwo konsumentów, BLACK RED WHITE zdecydowało (wówczas – przyp. FIOPK) o natychmiastowym wycofaniu części materacy ze sprzedaży, aż do czasu wyjaśnienia sprawy. Po przeprowadzeniu specjalistycznych badań przedsiębiorstwo BASF wystosowało informację (17 października br. – przyp. FIOPK ), że bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka spowodowane zaistniałą sytuacją zostało wykluczone, a „pianki poliuretanowe wyprodukowane na bazie wadliwej substancji – z racji jej szybkiego ulatniania się – są bezpieczne”. Jak czytamy w oświadczeniu firmy z dnia 17 listopada 2017 , „zachowując wszelkie środki ostrożności BLACK RED WHITE będzie na bieżąco monitorować sytuację”.

BODZIO
O bezpieczeństwie swoich produktów zapewnia konsumentów firma Fabryka Mebli „BODZIO”, która nie zaopatruje się bezpośrednio w surowce w firmie BASF. W przesłanej do nas odpowiedzi na pytania o surowce skażone DCB czytamy: „Jakiekolwiek zakupy pianki poliuretanowej przez naszą firmę nie obejmowały nigdy skażonej partii wskazanym powyżej środkiem (1,4-dichlorobenzen – przy. FIOPK), na co posiadamy od dostawców stosowne poświadczenia”.

FABRYKA SYPIALNI oraz MEBLOO
Właściciel sieci salonów z meblami MEBLOO oraz FABRYKA SYPIALNI poinformował nas: „Otrzymaliśmy informacje i dokumenty od naszych producentów, które jednoznacznie wykluczają obecność w naszych produktach skażonych pianek. Dotyczy to zarówno produktów oferowanych przez salony FABRYKA SYIALNI, jak również salony MEBLOO”.

GALA COLLEZIONE
Jak wynika z oświadczenia firmy nadesłanego do FIOPK, „w meblach wypoczynkowych produkowanych przez zakłady produkcyjne wchodzące w skład Grupy GALA COLLEZIONE (tj. zakłady produkcyjne GALA COLLEZIONE w Lisim Ogonie i Chełmnie, zakładzie produkcyjnym Sweet Sit w Gniewkowie oraz zakładzie produkcyjnym SLA.WIA w Tucholi) nie występują szkodliwe substancje o podwyższonym poziomie dichlorobenzenu”. Firma wyjaśnia, iż „Niezwłocznie po pojawieniu się doniesień o skażeniu zwróciliśmy się do wszystkich naszych dostawców pianki poliuretanowej z terenu Polski i Niemiec o zajęcie oficjalnego stanowiska dotyczącego zaistniałej sytuacji. Jesteśmy w posiadaniu pisemnych jednoznacznych potwierdzeń od wszystkich dostawców pianki wykorzystywanej do produkcji naszych mebli, iż dostawcy ci nie dokonywali zakupów w oddziale firmy BASF w miejscowości Ludwigshafen w czasie, kiedy mogło dojść do jej zanieczyszczenia. Zapewniamy, że bieżące monitorowanie rynku i branży oraz wewnętrzny system kontroli jakości wdrożony w naszych zakładach produkcyjnych, pozwala nam każdorazowo na natychmiastowe reagowanie w tego typu sytuacjach. Informujemy, że meble sprzedawane przez nas zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym, są w pełni bezpieczne”.

EVE SLEEP
Z prośbą o informację zwróciliśmy się również do firmy EVE SLEEP, która w odpowiedzi przesłała nam oświadczenie o następującej treści: „6 października 2017 roku, dowiedzieliśmy się, że jeden z naszych dostawców (BASF w Niemczech) odkrył skażenie substancji chemicznej, wykorzystywanej do produkcji materaców. Mogło to potencjalnie wpłynąć na produkty całej branży, nie tylko eve Sleep. Po otrzymaniu tej informacji, natychmiast zatrzymaliśmy produkcję, a także wycofaliśmy materace wyprodukowane w tym okresie, poddaliśmy kwarantannie wszystkie nasze produkty, które potencjalnie mogły ulec skażeniu (przede wszystkim materace w Niemczech i Europie kontynentalnej), podczas gdy nasz dostawca przeprowadzał dalsze dochodzenie. Chcemy zagwarantować, zgodnie z zapewnieniami naszych dostawców, że w produktach eve Sleep nie wykorzystano skażonej substancji, są więc one zupełnie bezpieczne i nie stwarzają zagrożenia dla zdrowia. Nie ma potrzeby podejmowania dalszych działań. Zapewniamy, że nadal monitorujemy i kontrolujemy wszystkich naszych dostawców, aby zapewnić najwyższe standardy bezpieczeństwa produktów i mieć pewność, że taka sytuacja nie będzie miała miejsca w przyszłości”.

AGATA SA
Po naszej publikacji firma AGATA S.A. opublikowała oświadczenie w internecie: „Uprzejmie informujemy, że w materacach i meblach dostarczanych do sieci Salonów Agata nie występują szkodliwe substancje o podwyższonym poziomie dichlorobenzenu. Dzięki stałemu monitoringowi branży z odpowiednim wyprzedzeniem wiedzieliśmy o pojawieniu się na rynku europejskim komponentów do produkcji pianek tapicerskich o podwyższonym poziomie dichlorobenzenu. Niezwłocznie zwróciliśmy się do naszych dostawców z pytaniem dot. materiałów stosowanych do produkcji zamawianych przez nas mebli i otrzymaliśmy jednoznaczne zapewnienie, że produkty, które trafiły do naszych salonów są wolne od tego problemu”.

HILDING
Niemiecka firma opublikowało oświadczenie w sprawie skażonych pianek na swoim portalu internetowym: „W odpowiedzi na pojawiające się publikacje dotyczące możliwości szkodliwego wpływu na zdrowie jednego z surowców wykorzystywanego m.in. przy produkcji materacy czy mebli tapicerowanych przez firmę BASF oświadczamy, że produkty i surowce wykorzystywane do produkcji materaców Hilding posiadają wszystkie atesty bezpieczeństwa oraz jakości wymagane na międzynarodowych rynkach. Ostrzeżenie dotyczące możliwej szkodliwości surowców produkowanych przez firmę BASF dotyczy jedynie serii wyprodukowanej w okresie 25.08-29.09.2017, w której surowiec TDI zawierał podwyższone stężenie dichlorobenzenu (DCB). Bezpieczeństwo materacy i łóżek, które tworzymy to dla nas priorytet, dlatego w Hilding Anders Polska oprócz standardowej procedury badawczej, natychmiast po otrzymaniu niniejszej informacji, rozpoczęliśmy serię badań laboratoryjnych w renomowanych laboratoriach zewnętrznych nad piankami, z których tworzymy swoje produkty. W oparciu o ich wyniki mamy pewność, że wszystkie materace, które zostały przez nas wyprodukowane w tym okresie są w pełni bezpieczne i nie wykazują żadnych właściwości szkodliwych dla zdrowia”.

MK FOAM KOŁO
W odpowiedzi na nasze pytania firma MK Foam przesłała oświadczenie o następującej treści: „W związku z publikacjami prasowymi dotyczącymi surowca TDI wykorzystywanego w produkcji pianek, niniejszym Zarząd spółki M&K Foam Spółka z.o.o. z siedzibą w Kole informuje, iż pianki stosowane w naszych produktach nie zagrażają zdrowiu”.

Fabryka Mebli LIBRO
W odpowiedzi na nasze pytania, Fabryka Mebli LIBRO z Lubawy w pierwszym e-mail poinformowała nas: „Nas ten problem nie dotyczy, na co mam stosowne, na piśmie oświadczenia od dostawców”. W dniu 21.11. 2017 firma LIBRO Fabryka Mebli udzieliła nam następującej odpowiedzi: „Niniejszym oświadczam, że pianki poliuretanowe używane do produkcji są wolne od zanieczyszczeń środkiem rakotwórczym dichlorobenzenem (DCB), który pojawił się w surowcu TDI wykorzystywanym do produkcji pianki. Produkty wprowadzane do obrotu przez firmę LIBRO są także wolne od tychże zanieczyszczeń”.

VOLKSWAGEN
W ciągu 12 godzin od publikacji naszego materiału Volkswagen Poznań sp. z o.o. przesłała do FIOPK odpowiedź na pytanie, które skierowaliśmy do koncernu 9 dni wcześniej: ”Niniejszym wskazujemy, że Volkswagen Poznań sp. z o.o. jest w ścisłej współpracy ze swoimi dostawcami i zapewnia, że części zamienne wyprodukowane przy użyciu potencjalnie zanieczyszczonych partii z incydentu DCB w BASF Ludwigshafen podlegają przeglądowi. Dzięki temu żadne zanieczyszczone elementy nie dostaną się do pojazdów. Ponadto, zgodnie z oceną ryzyka BASF w produktach końcowych, należy oczekiwać tylko nieszkodliwych stężeń DCB ze względu na proces produkcyjny i przechowywanie. Zostało to potwierdzone naszymi wewnętrznymi badaniami laboratoryjnymi. Z tych powodów incydent w BASF w Ludwigshafen nie miał żadnych konsekwencji dla Volkswagen Poznań sp. z o.o.”.

OPTIMUM – MATERACE

Firma OPTIMU MATERACE wyjaśnia: „Na początku października dostaliśmy pierwszą informację o zanieczyszczonej pianie poliuretanowej która trafiła na polski rynek. Niezwłocznie po jej otrzymaniu zwróciliśmy się do naszych dostawców o ustosunkowanie się do tej informacji jak również z prośbą o informację czy do naszego zakładu dotarł zanieczyszczony surowiec. Odpowiedz była negatywna, czyli w naszych dostawach nie było skażonej piany poliuretanowej”. Firma OPTIMUM-MATERACE udostępniła nam kopie pism od dostawców produktów, którzy zapewniają ją o braku zagrożenia.

MEBLE MAGNAT
Firma MAGNAT stwierdza: „Na podstawie informacji uzyskanych od dostawców współpracujących z P.P.H.U. MAGNAT wskazuję, iż w żadnym produkcie nie występuje skażona pianka poliuretanowa, na dowód czego posiadamy stosowne oświadczenia od dostawców”.

W imieniu fundacji Instytut Ochrony Praw Konsumentów bardzo DZIĘKUJEMY przedstawicielom wszystkich Firm, które przesłały nam odpowiedzi na przesłane pytania.

BASF Polska

16 listopada br. firma BASF Polska opublikowała komunikat, w którym zapewnia, że skażony materiał nie jest niebezpieczny dla zdrowia, a jego większość została wycofana z rynku. Zobacz komunikat na witrynie internetowej firmy BASF.

UDOSTĘPNIJ

11 KOMENTARZE

  1. Odpowiedz MK Foam Kolo na tyle enigmatyczna, ze mozna podejrzewac ze pianek uzywali ale nie uwazaja ich za niebezpieczne. Zgodnie z tym co napisal BASF ale czy zgodnie ze zdrowym rozumem?Bardziej przekonuje mnie reakcja np. IKEA.

  2. BASF Polska komunikat w sprawie skażenia surowca do produkcji pianek poliuretanowych i materacy wydał 16. listopada (w Niemczech 11. października) – dopiero gdy w mediach ukazały się informacje Instytutu Ochrony Praw Konsumentów. Firma zapewnia, że skażony materiał nie jest niebezpieczny dla zdrowia, a jego większość została wycofana z rynku. http://prawakonsumentow.org.pl/basf-polska-wiekszosc-przetworzonego-tdi-zostala-juz-odzyskana-z-rynku/

  3. Kupiliśmy w tym czasie materac w firmie Black Red White. Z oświadczenia tej firmy wynika, że materace wyprodukowane z rakotwórczej serii środka TDI są bezpieczne. Czy tak jest w rzeczywistości? Czy konsument ma prawo zwrócić materac?

  4. wlasnie kupilismy z mezem materac z Kola,wydalismy kupe kasy a teraz zastanawiamy sie czy wogole na nim spac.kiedy go zamawialismy 13 listopada uslyszelismy od sprzedawczyni ze maja problem z piankami …materac odebralismy 20 listopada a wieczorem przeczytalam artykul o skazonych piankach to sie nazywa miec szczescie…

  5. Nie do końca rozumiem informacje podane w artykule. Najpierw mowa jest, iż od skażenia doszło na przełomie sierpnia i września, a następnie oswiadczenie IKEA odnosi się do materaców wyprodukowanych w dniach 4-5 października. Zakupiłam dwa materace HAFSLO około dwóch miesięcy temu, tyle że na Słowacji. Tutaj nie ma w ogóle informacji o takim skażeniu. Napisałam maila do słowackiej i polskiej IKEA (wybrałam akurat Katowice) czy na podstawie kodu nabtyle metki z przepisem prania : A1733 i A1713 są w stanie ustalić datę ich produkcji, a jednocześnie czy moje materace są bezpieczne. Hasło, że produkty te nie mają bezpośredniego wpływu na zdrowie w ogóle mnie nie przekonują. Bezpośredniego i natychmiastowego pewnie nie, ale z czasem, uważam ,że jak najbardziej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Proszę wpisz nazwę użytkowniak