Według informacji na etykiecie, koszula miała być wykonana w 65 proc. z bawełny, a w 35 proc. z poliestru. Badania w laboratorium wykazały, że było dokładnie odwrotnie. To tylko jeden z przypadków, jakie ujawniła Inspekcja Handlowa podczas kontroli kilkuset hurtowni i sklepów w całej Polsce.

Kontrolerzy Inspekcji Handlowej sprawdzili kilkuset producentów, importerów i przedsiębiorców sprowadzających towar z UE. Inspektorzy wkroczyli m.in. do hurtowni i sklepów odzieżowych oraz włókienniczych, gdzie zbadali ponad 2 tys. partii odzieży dla dzieci i dorosłych oraz obrusów i ścierek. Jak informuje UOKiK, w aż 34 proc. partii produktów wykryto nieprawidłowości. Były to m.in. nieprawdziwe informacje na metkach o użytych materiałach i właściwościach. – Uchybień było znacznie więcej niż rok wcześniej, kiedy zakwestionowano 26,5 proc. badanych ubrań i innych wyrobów – alarmuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Szczególnie groźne naruszenia praw konsumentów, jakie zidentyfikowali kontrolerzy Inspekcji Handlowej dotyczą składu surowcowego ubrań. UOKiK ujawnił przykłady nieuczciwych praktyk stosowanych w branży odzieżowej. Jeden ze sprzedawców zapewniał np. na etykiecie, że bluza uszyta jest w 100 proc. z bawełny. Badania laboratoryjne wykazały, natomiast, że bawełny jest w niej niewiele ponad 50 proc., zaś reszta to poliester. W innym przypadku, koszula męska miała być wykonana w 65 proc. z bawełny, a w 35 proc. z poliestru; badania wykazały, że było dokładnie odwrotnie. Najwięcej – ponad połowę – nieprawidłowości kontrolerzy znaleźli w produktach sprowadzonych spoza UE.

– Każdy produkt odzieżowy powinien posiadać etykiety i wywieszki, zawierające informacje o składzie surowcowym, cenie, nazwą lub danymi przedsiębiorcy, który odpowiada za jakość. Dodatkowo może być na nich podany sposób konserwacji oraz ostrzeżenia. Jeśli informacje te są nieprawdziwe, powinniśmy niezwłocznie powiadomić o takim produkcie i sprzedawcy Inspekcję Handlową – radzą eksperci fundacji Instytut Ochrony Praw Konsumentów.

ŹRÓDŁOUOKiK
UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Proszę wpisz nazwę użytkowniak