Główny Inspektorat Farmaceutyczny [GIF] wydał decyzję o wycofaniu z obrotu 2 serii soli fizjologicznej Natriumchlorid Braun 10%, koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji 20x 100 ml, produkowanej przez B.Braun Melsungen AG.  

 

Decyzja o wycofaniu z obrotu leku serii została podjęta w związku ze stwierdzeniem , że istnieje prawdopodobieństwo formowania się cząsteczek w trakcie okresu ważności ww. koncentratu do sporządzania roztworu do infuzji w szklanych fiolkach.
Jak informuje GIF, Natrium chlorid Braun 10% został wprowadzony na rynek polski na podstawie zapotrzebowania na sprowadzanie z zagranicy leku niezbędnego dla ratowania życia lub zdrowia pacjenta dopuszczonego do obrotu bez konieczności uzyskania pozwolenia, potwierdzonych przez Ministra Zdrowia. Numery wycofanych serii opublikowane zostały przez GIF.

Producentem wadliwej soli fizjologicznej jest B. Braun Melsungen AG – niemiecki koncern medyczny i farmaceutyczny z główną siedzibą w Melsungen koło Kassel. Firma osiąga obroty w wysokości 4,028 miliardów euro [2009]. Polski zakład firmy B. Braun ma swoją siedzibę w Nowym Tomyślu (dawniej Fabryka Narzędzi Chirurgicznych CHIFA) i specjalizuje się głównie w produkcji narzędzi medycznych. Od początku 2010 roku istnieje również zakład produkcyjny koncernu w Radzyniu Podlaskim.

ŹRÓDŁOGłówny Inspektorat Farmaceutyczny
UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Proszę wpisz nazwę użytkowniak