Jak poinformował Generalny Inspektor Sanitarny, w popularnych belgijskich ciasteczkach dla dzieci „Belkorn” Biskids odkryto wysoki poziom rakotwórczego akryloamidu.

Jak wynika z informacji Generalnego Inspektora Sanitarnyego, popularne ciasteczka „Belkorn” Biskids 6+ with appleconcentrate, no added sugar, 150 g” (nr serii produktu 171401, data minimalnej trwałości 03/04/2018) , nie powinna być spożywany przez konsumentów, szczególnie przez dzieci, z uwagi na stwierdzony wysoki poziom akryloamidu. Badanie laboratoryjne potwierdzające wysoki poziom akryloamidu zostało wykonane w Holandii. Producentem toksycznych ciasteczek jest firma CRV Corthouts NV. Jak informuje GIS, produkt można zwrócić do miejsca zakupu lub zniszczyć.

Akryloamid dostający się do organizmu z przewodu pokarmowego jest wchłaniany i przyłączany do hemoglobiny, następnie częściowo metabolizowany przez wątrobę. Jednym z produktów przemian akrylamidu w organizmie jest glicydamid, który wykazuje toksyczne działanie w stosunku do DNA, co może prowadzić do mutacji genów i uszkodzenia chromosomów. W badaniach na zwierzętach doświadczalnych wykazano działanie rakotwórcze akryloamidyu w stosunku do większości narządów.

ŹRÓDŁOGIS
UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Proszę wpisz nazwę użytkowniak